Siden Emil Søndergaard for 2,5 år siden overtog Søndergaards Maskinstation efter sin far, er der sket meget. Det er bl.a. blevet til flere medarbejdere, ny adresse og ikke mindst nyt maskineri for at kunne opfylde de mange kunders behov. ”Tidligere har vi haft en brugt CLAAS XERION 3800, som vi startede med for at komme ind på markedet med dogwalk. Det var en stor succes for os, og vi var meget ude at køre med den. Derfor skulle det være sådan en traktor igen”, fortæller Emil Søndergaard, der under Agromek lavede en større handel med A.P. Jørgensen.
På maskinstationen kører XERION 4000 med dogwalk på alle græsmarker for at mindske marktrykket, når de kører gylle. Til det bruger de en 12 meter græsnedfælder og en SG23 gyllevogn med hjuludskud for at få så stor en trædeflade som muligt.
Dogwalk-systemet bruger maskinstationen ikke kun i græsmarken. ”Vi bruger også XERION til at skubbe majs med et majsdozerblad og kører dogwalk i stakken, så vi kan komme helt ud til kanten med baghjulene. Det er lidt mere kompliceret med en almindelig traktor, da vi risikerer at komme for tæt på kanten, og derfor er det en rigtig fin løsning med vores XERION til dogwalk i majsen også”, fortæller Emil Søndergaard.